לכידות קבוצתית

לכידות קבוצתית

 

קבוצות מלוכדות הכוונה לקבוצות בינאישיות המחזיקות את הקבוצה ביחד. לכידות זה מושג רב- מימדי. לפי התיאוריות, גאווה קבוצתית או זהות חברתית זה ליבה של הקבוצה המלוכדת.

מספר קבוצות מלוכדות חולקות זהות חברתית. חברות בתוך קבוצה זה חשוב באופן אישי כדי שהם יוכלו להגדיר את עצמם כחברים בקבוצה. אחרים רואים את הלכידות כמשיכה חברתית. היחידים בקבוצה המלוכדת מחבבים אחד את השני ומרגישים מקושרים בגלל המערכת יחסים הזו. לכידות חברתית יכולה גם לבוא מתוך המשימה החברתית, ההתחברות הזו ביחד לקבוצת משימה יכולה ליצור את החושים המלכדים.

לתחושת ההזדהות עם קבוצה, המתרחשת בלכידות קבוצתית , יש משמעות חשובה! הקבוצה יכולה הרבה יותר טוב לנהל לחץ או קונפליקטים בין החברים אם זה היה תחושה מעצמה כקבוצה מיוחדת. יצירת התחושה מתוך או מחוץ לקבוצה גורמת לאנשים לראות את היחידים כצוות דומה ובאותו ובמקביל את השונה בינם. בקבוצות עבודה ליחידים יש הרבה מיומנויות שונות, מקצועיות וסטאטוס והשונות הזו לא מונעת מהקבוצה המלוכדת להתפתח, להיפך.

 

איך הלכידות החברתית משפיעה על ביצועי הקבוצה?

היא משפיעה במספר דרכים. אנשים שהם חלק מקבוצה מלוכדת יותר מרוצים מהעבודה שלהם מאלו שלא בקבוצה מלוכדת. קבוצות מלוכדות גם עוזרות להפחית לחץ כי היחידים יותר תומכים אחד בשני. ההשפעות הבין אישיות על הקבוצה המלוכדת באופן כללי חיוביים, אבל השפעה על ביצועי קבוצה זה מעורב.  לכידות קבוצתית באופן כללי משפיעה חיובית על ביצועי הקבוצה, זה באופן מיוחד נכון לגבי קבוצות קטנות. המערכת יחסים הזו הולכת בשתי דרכים: לכידות יכולה לעזור לשיפור הביצוע והביצוע יכול לעזור לשיפור הלכידות. כשהקבוצה מצליחה במשימה זה חלק מעלויות הלכידות.

ללכידות המבוססת על התחייבות למשימה יש השפעה גדולה מאשר לכידות המבוססת על משיכה קבוצתית או הזדהות חברתית. ההשפעה הזו חשובה עוד יותר כשאר המשימה של הקבוצה דורשת אינטראקציה וקואורדינציה גבוהה.

מספר קבוצות מלוכדות יותר מקבלות את המטרות, הדיונים, הנורמות. העלאת הקבוצות הבינאישיות ביחד עם הקבוצה מעלה את הלחץ לאשר את הנורמות בקבוצה. כמוח שנראה בדיון בקבוצה, נורמות יכולות לתמוך בסל הפרודוקטיביות של הקבוצה. לקבוצות עבודה אפקטיביות יש נורמות  שתומכות באיכות גבוהה של ביצוע ורמה אחרת של לכידות קבוצתית שמספקת תמיכה חברתית לחבריה. אולם, צוותים מלוכדים עם ביצועים חסרי מזל, נורמות יכולות להיות יעילות ועמידות מאוד לשינוי.

לכידות משפיעה על אינטראקציה חברתית, שיכולה גם להשפיע על ביצועים ועל קבלת החלטות. רמות נמוכות של לכידות מגבילות את היכולות של ביצוע משימות ביחד. בגלל שהם מכירים אחד את השני יותר טוב קבוצות מלוכדות יכולות יותר טוב לתקשר במשימה. אולם, רמות גבוהות של לכידות יכולות לפגום יכולות קבלת החלטות צוותיות. לפעמים יחידים "יסכימו" להחלטה לא בגלל שהם באמת מסכימים איתה אלא בגלל שהם לא רוצים לפגוע במערכת יחסים הקבוצתית.

אספקט חשוב של לכידות קבוצתית קלשור לתוצאת קונפליקטים ולפתירת בעיות. קבוצה עם קשר חברתי דל תימנע מהתמודדות עם בעיות עד שהם ישבשו את יכולות הקבוצה לביצוע המשימה ויאיימו על הקיום שלהם כקבוצה. קבוצה עם קשר חברתי עשיר מתמודדת יותר טוב עם בעיות כשהן מתעוררות. הקבוצה יכולה לעשות זאת בגלל שיש יותר תקשורת לנהל קונפליקטים בצורה מובנית. זו סיבה אחת לחשיבות התפתחות הלכידות הקבוצתית וקשרים חברתיים טובים בתחילת הקמתה של הקבוצה.

בניית לכידות קבוצתית:

מחקרים בארגונים מזהים כמה גורמים המעודדים לכידות בקבוצות עבודה. כמה צוותים בקבוצה מלוכדת נוטים להיות בעלות גישות ומטרות אישיות זהות. הם מבלים יותר זמן ביחד, דבר אשר מגדיל את ההזדמנויות שלהם לפתח רעיונות ואינטרסים משותפים. בידוד הצוותים עשוי לעזור ליצירת תחושה של ייחודיות ושוני.

קבוצה קטנה נוטה להיות יותר מגובשת מאשר קבוצה גדולה. דרישות קשיחות וקפדניות להצטרפות לקבוצה מגדילה את רמת הלכידות הקבוצתית. לבסוף, כאשר התמריצים מבוססים על הקבוצה ולא על ביצועי הפרטים, הקבוצה יעילה ומלוכדת יותר.

ישנן מספר גישות אשר יכולות להגדיל את רמת הלכידות בקבוצת עבודה. אימון בכישורי האינטראקציה החברתית כמו שמיעה אפקטיבית וניהול קונפליקטים, יכולים לשפר תקשורת ולכידות. אימונים בכישורי משימות כגון הצבת מטרות וכישורי עבודה משפרות  את היכולת הקבוצתית לצליחת המשימות. הצלחת הקבוצה וקבלת תמורה ראויה משפרת גם כן את הלכידות הקבוצתית. מנהיג הקבוצה יכול גם כן להעלות את רמת הלכידות בעזרת עידוד האינטראקציות בין חברי הקבוצה בעזרת צמצום הבדלי סטטוס, הפניית תשומת לבם של הקבוצה לתרומות האינדיבידואליות של חבריה ועידוד תחושת גאווה.